Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Prava demokratija

Komentari (32) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 22 februar 2014 12:06
old fashion Srbin
Da bi se demokratija vratila svojim osnovnim načelima, neophodno je pre svega da se suštinski promeni uloga medija koji odlučujuće doprinose sunovratu zapadne civilizacije i svih civilizacija koje su njene žrtve. Neophodno je da mediji prestanu da budu plaćenici i logistička podrška hordama iz EU/SAD.
Preporuke:
45
3
2 subota, 22 februar 2014 12:10
Drinko Končarević
"sa pravom ističe savremeni francuski filozof Žak Ransijer – istinska demokratija znači stav da načelno niko nije sposobniji da upravlja od ma koga drugog".
Uz uslov da se odnosi na normalne ljude, ovo mi zvuči poznato. To su naše izreke: "ti će mi kažeš, nemaš pojma", "koj si pak ti, idi begaj" itd. Mislim da i pored svih argumenata nismo svi sposobni da upravljamo. Pogledajmo radove Plehanova (likvidirao ga Staljin), zatim, tu su Engels i Marks sa svojim radovima. Svi smo mi navikli, po osnovu kulturnog nasleđa, da imamo državu i u njoj kapital a ne na kapital bez otadžbine. Kapital bez otadžbine je nešto profano, bolesno, ne služi narodu u procesu njegovog obnavljanja i tu nastaje ili će nastati sukob. Dakle, neprihvatljive su strane investicije. To je profani kapital koji će da nas izrabljuje, oduzima indetitet, svodi na bezimeni zupčanik. Država koju je čovek stvorio, mora da vrši svoju ulogu zaštitnika građana jer se čovek i odrekao prirodnog prava shvativši da sam ne može da živi.
Preporuke:
43
1
3 subota, 22 februar 2014 12:12
Zoran Đorđević
Demokratija, iz vizure naših političara, znači isključivo opredeljenje za Zapad, za Ameriku.
Navodim samo neke sintagme koje su kod nas često u opticaju:
- demokratske promene,
- demokratski principi,
- demokratska orijentacija,
- demokratske tekovine,
- demokratski potencijal,
- demokratski kapacitet.
Ako u svim ovim primerima zamenimo, kao u matematici, demokratski sa proamerički sve odjednom postaje sasvim jasno. Proameričke promene... sve do proamerički kapacitet.
To se radi, naravno, po diktatu Amerikanaca, koji neposlušnim zemljama uteruju "demokratiju" na razne načine, najčešće silom, sa ciljem da se taj pojam shvati baš tako kako sam naveo.
Primera ima dovoljno.
Preporuke:
41
2
4 subota, 22 februar 2014 12:23
Marko Gay
Ako je nacelo istinske demokratije zaista da niko nije manje sposoban da upravlja od ma kog drugog, onda vredi razmisliti o izboru kockom, kao na lutriji, barem jednog skupstinskog doma gde se ne trazi neko strucno znanje.

Sta bi se time postiglo?

Danas imamo znacajne segmente stanovnistva koji uopste nisu reprezentovani u skupstini.

Kad se recimo povede rasprava o suzbijanju pedofilije, apsolutno NIKOG nema da brani interese pedofila u skupstini. Njihovih predstavnika nema.

Medutim, posto po nasim podacima u stanovnistvu ima dosta pedofila, izbor kockom bi osigurao da i oni imaju predstavnika u skupstini. Tj da ucestvuju u upravljanju zemljom, a ne samo da placaju porez kao obespravljena raja.
Preporuke:
7
40
5 subota, 22 februar 2014 13:19
Suvorov @ Marko Gay
Kada već kukumavčite kao u parlamentu nema ko da zastupa prava pedofila, zašto ne bi postojali oni koji u parlamentu otvoreno zastupaju prava lopova, ubica i drugog društvenog taloga. Pravi pokazatelj kraja jedne civilizacije (ovog puta zapadne) jeste njena moralna smrt. Dobro bi bilo da se informišete kako je propalo Zapadno rimsko carstvo: Rim nije imao ko da brani - svi su bili pijani, orgijali, nije imao ko da rađa decu. Donesen je bio zakon da će država snositi troškove za odgoj dece, samo neko treba da ih rodi. Nije pomoglo! Očiledno je da postoji mnoigo vesnika propasti zapadne lihvarske civilizacije, u koje možda i vi spadate. U Holandiji su, čini mi se, pedofili zastupljeni u parlamentu, a polni odnosi među bilo kakvim partnerima dozvoljeni su u po bela dana na javnim mestima, sem u parkovima gde šetaju kućne ljubimce (sic!) i u okolini dečjih vrtića. Da normalnom čoveku dođe muka.
Preporuke:
37
4
6 subota, 22 februar 2014 13:25
Panta
Demokratija vam je potpuno isto što i "imovina"-vlasništvo u komunizmu.Hiljadu puta sam rekao da svetom rukovode tajna društva, a vi samo živite u teškim iluzijama.Za komuniste je, formalno:Imovina svačija i ničija. Stvarno je druga priča.Za kapitaliste je, formalno:Vlast svačija i ničija. Stvarno je druga priča.Dakle, sve je suprotno od proklamovanog. To je osnovno pravilo Tajnih društava. Npr. Marks je bio teofista. Ali nije to samo od Marksa, to je od pamtiveka.
Preporuke:
20
11
7 subota, 22 februar 2014 13:38
Plus@Marko Gay
Plus od mene. Svidja mi se ironija kojom pokazujete jasno kako demokratija NE VALJA! Zar bi nam to sto se zove "demokratija" uterivali bombama, ucenama, pretnjama, haosom i krvoprolicem? Nismo svi jednako pametni, ali narod ima svoju dobru pamet i zna. Zna sta valja i sta ne valja. Narod zna da mora da se zna ko je "gazda", ko je glava, ko brine i odgovara. Do sada najbolje sto je covek u istoriji imao jeste PROSVECENI APSOLUTIZAM. Dok je prosvecen. Kad se izvrgne u ruglo, zna se cija glava strada. Pa neka vidi. Ovako, u demonokratiji borimo se sa stoglavom azdajom. Moje skromno misljenje- demokratija, ova, 21.veka, je kraj civilizacije. Videste li ove uterivace demokratije u Ukrajini? Videste li ko sve cini i kako izgleda vrhuska briselska i sve druge? Ako ova demokratija koju zivimo i gledamo okolo nije sam pakao, ne znam sta je.
Preporuke:
31
1
8 subota, 22 februar 2014 13:44
Starac Milija
Pa nećemo valjda ljude da cenimo po odelu, i društva po njihovom nazivu.
Svako društvo ili struktura može da nalepi na sebe reč "Demokratija", ali ono što je bitno jeste kakva su im stvarna načela i šta zapravo čine.
Dokle će ovde ovce da proglašavaju za najbolju ovcu vuka na kome je majica na natpisom "demokratska Ovca".
Preporuke:
27
1
9 subota, 22 februar 2014 13:57
fristajlo
prava demokratija u stvarnosti bi se pojavila kao prepoznavanje građana da njihova politička klasa uopšte nije njihova

Na upravo ovoj definiciji demokratije i zasnivam svoju ideju o bojkotu ovih izbora poništenjem listića, i veoma sam zahvalan Bogdani na ovom razjašnjenju, u čemu je, verovatno- najbolja na ovom sajtu. U njenim tekstovima nema nedorečenog; sledstveno- nema ni spornog u stavovima.
Da bi se drugačije, istinski demokratske koncepcije i pojavile- ove, neoliberal-fašističke otuđene grupacije i falange moraju se mudrim ponašanjem ukloniti sa političke mape. Ne ovako, kao u Ukrajini- jer ulične revolucije uvek se pretvore u izgubljenu borbu, koju moćnici, pre ili kasnije, pretvore u svoju, i izmanipulišu događajima u svoju korist.
Opštim, dobro osmišljenim i istrajnim bojkotom učešća u političkim farsama oni se mogu eliminisati i raskrinkati. Te mehanizme treba razraditi, i oni postoje.
Samo, traže podršku.
Bravo, Bogdana, odličan tekst.
Preporuke:
23
4
10 subota, 22 februar 2014 14:10
Stanić Milan
Ako na stranu ostavimo izvorni pojam demokratije koji je nastao u staroj Grčkoj(gradovi - državice),demokratiju kao ideologiju izvele su klase u nastajanju kapitalističke ekonomske formacije,radi činjenice, da feudalne stege i apsolutistička vlast postaju pretesan okvir za narasle proizvodne snage.To znači, da je demokratija kao političko - pravni odnos u jednom društvu klasno determinisana.Zavisno od raspodele moći, svaki društveni odnos ima svoje "ideale i principe" demokratije.U liberalnom kapitalizmu postoji tzv. liberalna demokratija koja ima sledeće karakteristike:1.Induvidualizam- sa dominacijom privatne svojine,2.Faza "leze - fer","leze- paser" - slobodno tržište i podređenu državu,(nastavak)3.Formalna jednakost čoveka u političkim pravima.
Preporuke:
15
9
11 subota, 22 februar 2014 14:22
Drinko Končarević
@ fristajlo,
Gospodine, da li je totalni bojkot izbora moguć? Prošli izbori, pokazali su vreću sa listićima van izbornog sistema. RIK je tim povodom dao izjavu da su im sve (ovce) vreće na broju. U ovoj situaciji, mogućnost za manipulaciju sa listićima je veća nego ranije. Ta manipulacija dobiće pridev "demokratski izbori". Kad je i ko kontrolisao odnošenje listića sa glasačkog mesta? Niko, nikad. Na početku "demokratije", jedan broj stranaka je kroz vesti na RTS-u, javno licitirao sa brojem glasova. Trgovali su. Između dve emisije vesti, ѕa nepun sat vremena, stranke prebroje nekoliko stotina hiljada glasova. Zar je to moguće? Moj predlog, da se podaci o glasanju stave na Internet, niko nije ni pogledao osim ono malo čitalaca koji su uz moj predlog dali neki plus odnosno minus. Dakle, pošteno u ovakvim pitanjima ne postoji, a pričamo o demokratiji. izgleda da volim zaluđivanje.
Preporuke:
23
0
12 subota, 22 februar 2014 14:27
Dragan
Demokratija je zabluda i iluzija, utopija, sredstvo za varanje naivnih i namagarčenih.Za blagostanje i napredak društva samo (pri tome mislim na duhovni napredak, koji je jedini istinski napredak, a ne na ludosti ekonomskog razvoja), monarhija zasnovana na božijim principima. Sve ostalo že biti samo naporan rad i žrtvovanje koje će doneti (i evo vidomo - donosi) samo sve veću i veću bedu i patnju.
Preporuke:
7
8
13 subota, 22 februar 2014 14:27
Stanić Milan 2
(nastavak)
Političko pravo je formalno ogledalo demokratije.Zašto?Radi činjenice da čovek kao induvidua nije slobodan jer nije zagospodario poslovima materijalne reprodukcije.Kao takav on je zarobljen i zavisan od poslodavca,irelevantno da li se sredstva za proizvodnju nalaze u "gazde",korporacije ili države.Suštinski je nebitno kakav je"predznak" imala ta država.Ni u danas poznatim socijalističkim društvima nije bilo demokratije "per se".Ona je bila proklamovana kao utopijska kategorija jer neposredni proizvođač nije uspeo zagospodariti celinom društvene reprodukcije.Jugoslovenski specijes poznat kao samoupravni socijalizam bio je nebulozni eksperiment partijske klike koja radi gole borbe za vlast nije dozvolila da proizvođač (u fabrici,preduzeću) postane "kolektivni preduzimač".Radi toga, do sada poznate socijalističke revolucije su bile "politički prevrati", a ne revolucije u pravom smislu te reči.
Preporuke:
10
7
14 subota, 22 februar 2014 14:43
bravo
Odličan tekst!
Preporuke:
14
3
15 subota, 22 februar 2014 15:17
fristajlo
Drinko Končarević
Gospodine, da li je totalni bojkot izbora moguć?

Nije potrebno da bude totalni; dovoljno je postići na jednim, npr. sledećim- 10%. To je dugotrajan proces.
Dakle, pošteno u ovakvim pitanjima ne postoji, a pričamo o demokratiji. izgleda da volim zaluđivanje.

Dovoljno je postaviti sumnju; kada to uradi 1%- ignorišu. Kada taj broj izrazi na izborima 10%- stvara veliku nelagodnost; a kada taj broj poraste, na nekom sledećem prebrojavanju- postaje jasno da obmana popušta, i da ljudi počinju da shvataju.
Malo je mesta ovde za neko detaljnije objašnjavanje.
Suština je u postepenom razotkrivanju i narušavanju nametnutog poretka; no, kada se sa tim otpočne, ne može se zaustaviti. Kao sa trežnjenjem; kako vreme prolazi- sve vam je bolje i lakše, i niste "mamurniji", već vam je sve bolje i lakše.
Tuku nas metodama specijalnog rata i primenjenom psihologijom; no, nisu jedini koji to poznaju.
Samo ih tako možemo poraziti, a bez puške.
Pa...
Preporuke:
15
2
16 subota, 22 februar 2014 16:11
@Stanić Milan
2.Faza "leze - fer","leze- paser"

Ima i faza lamur i la librete
Preporuke:
5
8
17 subota, 22 februar 2014 18:53
siniša
Suština demokratije većinskom odlučivanju. KO ODLUČUJE? U staroj Atini odlučicvali su građani, ali ne i robovi. U SAD odlučuju elektori. Dakle najbliže antičkom uzoru odlučivanja je ipak SAD. Mada ni u Evropi nije mnogo drugačije. U Evropi, odnosno evropskim zemljama od Srbije i Ukrajine do Italije i Nemačke odlučuju ljudi koji su na spisku birača. To nisu svi državljani nego samo punoletni.

Većinsko odlučivanje podrzumeva i prvo ograničenje, a to je O ČEMU odluču birači. Sledeće ograničenje je na osnovu čega odlučuju, a to je u pravilu Ustav.

Nekada se Ustav sporovodi u izborima, ali ne i u izvršnoj vlasti. A nekada se Ustav ne može sprovesti. Uzroci zašto se ne može sprovesti Ustav i izbori su u uslovima okupacije, kao što je slučaj sa Srbijom i uslovima podele zemlje kako je slučaj u Ukrajini i kako je bilo sa SFRJ.

Dakle Ustav i većinski izbori. To je ta demokratija. Druge nema. Ostalo nije suštinsko određenje demokratije.
Preporuke:
0
12
18 subota, 22 februar 2014 20:07
Barbaroanarh
Čemu ove konstrukcije o liberalnoj demokratiji kao da uopšte postoji neka druga koja je bolja. Politička forma diktature novca se zove demokratija a diktatura novca je kapitalizam bio on više ili manje liberalan. Jedna početna forma nekada je sama po sebi vodila ovoj današnjoj i sa tog puta niti je moglo biti skretanja a još manje vraćanja na neka stara neliberalna vremena.
Preporuke:
3
13
19 subota, 22 februar 2014 20:46
Pol Korektan
Izabrana manjina vlada; to je demokratija. Od Antičke Grčke paradoksalan sistem distribucije moći. Robovi, žene i idioti nisu birali. Kljasto rođena, demokratija je kljasto 'rasla'. Arbitrarnost demokratije je prisutna u njenom sprovođenju, u teoriji i terminologiji. Manji broj *individua* može da se složi oko 'demokratskog' sistema vladanja ukoliko takvom odlukom jača svoju moć. Skoncentrisana na sve manji broj ljudi, moć je sve otuđenija od masa! Sličnost sa nacizmom i komunizmom je u tome što se povećava broj birača a smanjuje broj biranih.
Utoliko pre treba da se povede rasprava o terminologiji koja gravitira oko pojma *demokratija* a u srpskopm jeziku. Već i sam tekst sa komentarima pokazuje da je pojam potpuno netrasparentan.
Utopija je političko uređenje u kojem se ne zna šta se dobija ili gubi kada se ono aktivira. Dakle, sve demokratije su i Utopije. ''Središnji Subjekat''/po Habermasu/ upravlja ''demokratijama'', ali im ne pripada. Rešenje je smena tog 'Subjekta'.
Preporuke:
5
2
20 subota, 22 februar 2014 21:21
Februar
Što se tiče bojkota. I tako će izaći 30% ljudi, pa će od toga da se formira vlast. Ljudi su se opustili.
Preporuke:
8
0
21 subota, 22 februar 2014 22:21
Stanic Milan3
Stanic M.-Pol korektan

Moram reci da je Vasa opservacija vrlo zanimljiva.Slazem se s Vama da demokratija kroz vekove i nije bila "najboljeg" zdravlja,narocito ako prihvatimo idealan interpretativni model.Naime;u prelomnim trenucima narodni revolucija ona postaje "opste dobro",da bi se vrlo brzo pretvorila u vlastitu negaciju izdvajanjem uzeg kruga ljudi koji na ovaj ili onaj nacin vrse koncentraciju moci.Interesantna je opservacija na tu temu Zan Zak Rusoa kad konstatuje:"Istinske demokratije nikada nije bilo niti ce je biti.Tako savrsena vladavina ne postoji tj.ne pristaje ljudima."
Preporuke:
11
2
22 subota, 22 februar 2014 23:22
seljak bezemljaš
Parola da je znanje moć je prosvetiteljska ideja sredine XVIII veka. Prethodi francuskoj buržoaskoj revoluciji. Da je znanje moć, vladali bi oni iz leksikografskih zavoda. Ne vladaju.

Draga i lepa i na prvi pogled tačna konstatacija, da obrazovanje značajno utiče da se kultura, umetnost...
ostvaruje na višem nivou,nije utemeljena.

Kada je Branko Radičević 1847 godine u Beču u namastiru jermenskom (imali štampariju na ćirilici)
štampao KNjIGU PESAMA imao je 193 prenumeranta (pretplatnika) Ni danas ne bi imao više. Posle tolikog proterivanja kroz škole. Ako ovaj dokaz ne vredi evo novih
Internet. Bilo kakav klip (ili kako se to kaže) ima više poseta, lajkova....za jedan dan nego 50 ili 100 najboljih naših i svetskih pesnika za godinu dana.Govorim o onih 100 koji su istorijski, dakle protokom vremna od onih koji su ih čitali označeni kao vredni. Toliko o vezi obrazovanja i višeg nivoa.
To je svet i mi smo mu deo.
nastavak
Preporuke:
11
3
23 nedelja, 23 februar 2014 10:42
seljak bezemljaš
nastavak
Istorija svojim vrludavim kretanjima daje i uzima i prilike i sredstva za ostvarenje ciljeva.

Od francuske buržoaske revolucije,treći stalež ima priliku da učestvuje u upravljanju državom.
Suverena nacionalna država i pravo svih stanovnika da upravljaju državom su osnova na kojoj počiva demokratija 250 godina.(i ovo pravo kao i bilo koje pravo mora se osvojiti. Tada se čuva. Svako poklonjeno pravo, kako došlo tako otišlo)

Suverena nacionalna država i pravo njenih stanovnika se ozbiljno ruše. Ruše ga velike banke i korporacije u ime vojno jakih nacija. (Nema multinacionalnih kompanija onako kako se to predstavlja. Ima podela u kojoj je gola fizička snaga u jednoj državi a kapital u drugoj)
nastavak
Preporuke:
6
2
24 nedelja, 23 februar 2014 11:13
seljak bezemljaš
nastavak
Teoriju za rušenje temelja demokratije daju mnogi. Od flozofa Jirgena Habermasa do stratega Zbignjeva Bžežinskog. Da sam Nemac ili Poljak-Amerikanac i ja bih pisao kao oni. Ali Srbin sam.

Možemo reći da osvajanje demokratije, koja ima korene u francuskoj buržoaskoj revoluciji počinje 1791.g. Austrija je u ratu sa Turskom na Balkanu. Srbi masovno učestvuju kao austrijski vojnici. Eto prilike i arhimandrit Stevan Jovanović pravi program samouprave na oslobođenoj teritoriji.
Austrija gubi rat ali Srbi, Svištovskim mirom dobijaju nešto samouprave.
(Turska nema kud.Teritorija je posle rata prazna od njoj odanog stanovništa.Ima 40 000 muslimana)
Onog trena kada je počela borba za državu protiv spoljnih neprijatelja počinje borba i unutar države za pozicije upravljanja. Srbi su 1793 dobili pravo da prikupljaju porez. Knezovi koji to rade traže odrede pandura. Protiv "razbojnika" ali se mogu upotrebiti i protiv onih koji se sa ili bez razloga bune protiv poreznika
nastavak
Preporuke:
5
5
25 nedelja, 23 februar 2014 22:09
seljak bezemljaš
nastavak
Prema zapisima prote Mateje Nenadovića O RAZREZIVANjU POREZA broj popisanih poreskih glava bio je daleko manji od broja stvarnih poreskih glava.
To je ostavljalo mogućnost pravičnije raspodele poreza ali i mogućnost da knezovi deo poreza prisvoje sebi.
To je vodilo razdvajanju interesa starešina i naroda.
Nije Miloš Obrenović umro silno bogat sa velikim imanjima van Srbije samo zato što je izvozio svinje.

Poresko pitanje je motivisalo demokratske procese. Silne su bune vođene, mnogo je energije potrošeno na političko i drugo angažovanje, da bi se osvojilo pravo na učestvovanje u vođenju države.
Nema poklonjenih prava. Pravo se osvaja kombinacijom sile i pameti.
Srbi su stvarajući temelj države uspeli da sruše feudalizam islamskog tipa i da stvore društvo slobodnog, maloparcelnog seljaka.

To u okruženju nije postojalo.
Danas mi nemamo odgovor na izazove istorije pa kukamo.
Preporuke:
1
1
26 ponedeljak, 24 februar 2014 10:53
MIhajlo Pristina
Amerikanci su kod nas pored ostalih NVO instalirali i finansiraju i CESID. To znaci da izbore kontroli
se okupator, pa da li ima smisla i dalje izlaziti na izbore.?
Preporuke:
3
1
27 ponedeljak, 24 februar 2014 12:19
seljak bezemljaš
Gospodo komentatori i čitači komentara.
To što imamo, to je pravo.
Uvek postoji i spolja i iznutra pritisak da se prava otmu. To je konstanta.
Promenljivi deo je naša odbrana.
Može se reći da smo naša prava, pojeli i protraćili.
Preporuke:
3
0
28 ponedeljak, 24 februar 2014 12:37
Lapovac
Podrazumeva se se da je, kao i uvek od autorke, bravo za članak, naučno i na nivou. Što se tiče mene učvršćuje me u ubeđenju da je demokratija, isto kao i komunizam utopija, a današnja demokratska praksa u čitavom svetu kuga, koja će ako se ne suzbije da dovede do uništenja čovečanstva. Dakle moraju pod hitno da se primene sanitarne mere. U veterinarstvu se znaju mere koje se primenjuju kada opasna zaraza dostigne i samo zabrinjavajući nivo. A šta će mo sa našim ljudskim rodom ostaje misliocima da smisle i ubede tzv prost narod da mora da se krene u tom pravcu, ako nam je uopšte stalo do opstanka i ako nas virus samouništenja nije zahvatio do nivoa neizlečivosti.
I da se spustim na nivo naših tzv demokratskih izbora, ubeđen sam da u ovim okolnostima stvarno više nema smisla uopšte izlaziti na izbore, jer time samo dohranjujemo parazite koji ne samo da se hrane našom krvlju nego su počeli da isisavaju i naš intelekt, što bi rekao narod našu zdravu pamet.
Preporuke:
4
0
29 ponedeljak, 24 februar 2014 13:17
Lapovac
I moram još malo da nastavim. Što se tiče i mog razmišljanja o budućnosti čovečanstva tu sam negde na liniji komentatora Plus za Marka geja, barem za početak, pa posle bumo videli. Ove današnje demokrate kako su krenuli proglasiće za demokratske, izbore i kad niko ne izađe na glasanje. Evo proglasiše za pobedu demokratije izbore u K Mitrovici uz izlaznost od 20,7%, i demokratsku revoluciju u Ukrajini uz učešće tridesetak hiljada revolucionara na 45 miliona stanovnika. Neko će da kaže da je ovo što sad pišem u koliziji sa prethodnim komentarom, ali hoću da kažem da je ako hoćemo da budemo birani i izabrani demokratski, onda izlaznost na izbore mora da bude većinska, preko 50%, i to mora da se nebi tumačilo kako je kome volja da se zapiše u Ustavu. Pustite vi američku kvazi demokratiju i izvezene kvazi revolucije. I ako je bilo kakva revolucija i ona mora demokratski u roku od 30 dana da se potvrdi opštenarodnim referendumom.
Preporuke:
5
1
30 ponedeljak, 24 februar 2014 13:54
Lapovac
I da ne ostanem nedorečen u vezi zastupanja stava o neizlaženju na glasanje i kao sugestija budućim kreatorima poštene demokratske prakse. Neizlaženje ne izbore ne može da se tumači kao stav baš me briga, nego apriori kao stav da su ti građani protiv svih partija koje su izašle na izbore. I to stanje mora ustavno da se reguliše, kao posebno vanredno stanje u državi, posle koga bi naprimer sledila zabrana rada i bavljenja politikom svih partija i političara koji su bili na izborima, a ostavio bi se određeni vremenski rok za organizovanje novih partija i nove izbore. Za to vreme državom bi upravljalo nmesništvo, takođe definisano Ustavom. E tada bi se partije i političari možda dozvali pameti, ako nebi bili šojićevske i rezonovali malo li je četiri godine. Priznajem da je i ovo razmišljanje utopijsko jer bi morao da se donese i takav Ustav, a po sadašnjoj praksi Ustav može da promeni samo vladajući parlament, a koja bi sila njih naterala da rade protiv sebe. Ali neka ostane razmišljanje kao razmišljanje.
Preporuke:
3
1
31 utorak, 25 februar 2014 00:37
Bob
istinska demokratija znači stav da načelno niko nije sposobniji da upravlja od ma koga drugog.


Ovo je početak katastrofe, početak svih tragedija u društvu. Temelj svih teorija i "teorija"...

Da li su svi podjednako sposobni da budu matematičari, psiholozi, vojnici ili učitelji? Bez razmišljanja, rećićemo da nisu. Ali brate, čim se pomene politika, e to svi znaju. Svi se rađaju kao političari.

Zato je svet i otišao do đavola.
Preporuke:
3
2
32 četvrtak, 27 februar 2014 23:03
drJela Bisic
Covekova priroda je da uvek sanja. A snovi kao snovi-fantasticni i neostvarljivi. Ljudska priroda je cudo: nesporno covek odskace od zivotinja, cak i najinteligentnijih, na mnogim poljima, a sa druge strane je ispod njih, opet-na mnogim poljima. Covek je evoluciono najneprilagodjenija zivotinja,koja opstaje samo tako sto unistava sve oko sebe. Pa opet-ni jedna zivotinia nije ni blizu covekovoj sposobnosti na poljima nauke, umetnosti. Religije. Da li stvarno iko misli da su svi ljudi sposobni da rade sve? Da li iko misli da svi ljudi mogu da vladaju? Da li svaki punoletan, poslovno sposoban gradjanin, moze, i hoce, da objektivno oceni sta je najbolje za celu drzavu/drustvo, i da to (ume da)sprovede? Da li je zbir pojedinacnih interesa stvarno opsti interes? Pa o cemu mi onda uopste pricamo? Za Lapovca: uspesnim izborima morali bi se smatrati ako je jedna partija izabrana vecinom, apsolutnom, birackog tela. Ako vecina ne izadje da glasa-kao da izbora nije ni bilo.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner